Zdrowie

Przerost prostaty – objawy, przyczyny, leczenie

Niemal u połowy mężczyzn w wieku powyżej 55 lat rozwinie się choroba zwana łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH).

Jeśli jesteś mężczyzną w wieku powyżej 55 lat i doświadczasz jednego strumienia moczu słabego lub przerywanego, niedogodności związanych z kapaniem po oddaniu moczu lub niewytłumaczalnego uczucia, które nigdy nie miało miejsca na oddawanie moczu, powinieneś wiedzieć, że są to wszystkie objawy powiększenia prostaty. Terminy lekarze określające tę chorobę obejmują rozrost łagodny prostaty, łagodny przerost prostaty i łagodny przerost prostaty.

Objawy BPH

Na szczęście BPH to przerost prostaty, który nie jest rakowy – mały gruczoł (wielkości orzecha), który otacza cewkę moczową mężczyzny i wytwarza płyn, który jest składnikiem nasienia. Wraz z wiekiem gruczoły prostaty stają się coraz większe, co powoduje ograniczenie cewki moczowej, które utrudnia przepływ moczu.

Ta blokada może być przyczyną twoich objawów. A W miarę jak gruczoł krokowy rośnie i rośnie, wzrost ten wywiera nacisk na cewkę moczową, powodując wahanie oddawania moczu, jedno spowolnienie przepływu moczu, potrzebę pilnego lub częstego oddawania moczu oraz wspomnianą już kroplówkę. Może również powodować zatrzymywanie moczu, co osłabia mięśnie pęcherza i zwiększa ryzyko wystąpienia OIT (infekcji dróg moczowych) lub kamieni nerkowych.

W niektórych przypadkach ciężki BPH, mocz może również cofać się i powodować uszkodzenie nerek lub uniknąć sytuacji, w której jeden pacjent oddaje mocz w całości, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Łagodny przerost prostaty (BPH) może mieć również wpływ na funkcje seksualne. Może ustąpić miejsca bolesnym orgazmom, obniżeniu sprawności seksualnej lub ogólnej impotencji. Nasilenie objawów różni się w zależności od pacjenta i może zmieniać się w czasie.

Dla większości mężczyzn BPH będzie jedynie niewielką lub umiarkowaną uciążliwością. Niestety dla innych będzie to jedno wyzwanie ważne dla jakości ich stylu życia. Łagodny przerost prostaty jest stanem dość powszechnym u mężczyzn w pewnym wieku. Z badania Association American Urology wynika, że ​​50% mężczyzn cierpi na BPH w tej chwili w wieku 60 lat, a 90% lub więcej będzie miało 80 lat. I chociaż BPH nie powoduje raka prostaty, można was znaleźć razem.

Jakie są przyczyny BPH

Dokładna przyczyna BPH lub łagodnego rozrostu gruczołu krokowego nie jest jasna. Mimo że badanie jest w toku, nadal nie ujawniono przyczyn łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Wiele badań ostatnich przeglądów wskazuje, że może to być wynikiem zmian hormonalnych w innych normalnych warunkach, które występują w wyniku procesu starzenia.

Inna teoria mówi o tym, że wraz z wiekiem ilość testosteronu we krwi stale spada, pozostawiając wyższe stężenie estrogenu we krwi. Większość stężenia estrogenu może wpływać na wzrost komórek gruczołu krokowego. Inną możliwą zmianą hormonalną jest DHT (dihydrotestosteron), produkt uboczny testosteronu. Jeśli poziom dihydrotestosteronu gromadzi się w gruczole krokowym, może wystąpić jeden wzrost ponad komórkami prostaty. 

Oczywiście to tylko teorie i na dzień dzisiejszy starzenie się jest jedynym możliwym do zidentyfikowania czynnikiem ryzyka rozwoju BPH. Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest po prostu chorobą najczęściej występującą u mężczyzn w wieku – zwłaszcza w wieku powyżej 55 lat. Warto też, aby choć objawy raka prostaty były bardziej podobne do objawów rozrostu prostaty łagodnego – łagodny przerost prostaty nigdy wykazano, że jest prekursorem rozwoju raka prostaty.

Wiemy, że rozrost gruczołu krokowego łagodny (BPH) to nie tylko jeden przypadek rozwoju komórek prostaty. Wiemy również, że chociaż istnieją skuteczne metody leczenia, nie ma „lekarstwa” na łagodny rozrost gruczołu krokowego i po jego rozpoczęciu zwykle trwa do momentu podjęcia jednej interwencji medycznej. Wzrost gruczołu krokowego charakteryzuje się stanem hormonów występujących w tkankach mięśniowych i gruczołowych i dotyka tak różnych mężczyzn.

Najlepsze leczenie może się różnić w zależności od pacjenta i będzie zależeć od tego, jak urosła prostata. Widzisz, w jednym typie BPH, komórki rozwijają się wokół cewki moczowej i ściskają, tak jak ściskają jeden sorbet . Inny rodzaj rozrostu BPH występuje w płatach gruczołu krokowego, gdzie komórki rozwijają się w cewce moczowej i rejonie ujścia pęcherza. Ten typ BPH zwykle wymaga chirurgicznego rozwiązania.

Opcje leczenia

W każdym przypadku celem leczenia będzie znaczna poprawa przepływu moczu i znaczne zmniejszenie objawów osłabiających BPH. Idealnie byłoby, gdyby leczenie spowolniło lub zapobiegło progresji ciągłej łagodnej hiperplazji prostaty. Jeśli twoje objawy są stosunkowo niewielkie i nie wpływają na jakość ich życia, jeśli masz nadwrażliwość na leki lub jeśli operacja stanowi ryzyko nadużycia;

Jedną ze strategii leczenia, znaną jako „spodziewa się czujności”, która może wymagać … jest obserwacja w pobliżu progresji wzrostu, połączona ze zmianami stylu życia w celu zmniejszenia tego wzrostu. Jeśli Ty i Twój lekarz wybierzecie „czekającego strażnika”, będziecie regularnie sprawdzać, co będzie analizowane i może zgłaszać wszelkie objawy niedopuszczalne do BPH. Jeśli masz objawy, które powodują dyskomfort, który wpływa na poziom ich aktywności i stylu życia lub zagrażają zdrowiu, zalecane są inne opcje leczenia.

Lek terapeutyczny można również stosować w celu złagodzenia drobnych objawów BPH w moczu. Te zwane „blokerami alfa” są stosowane zarówno w celu zmniejszenia rozmiaru gruczołu krokowego, jak i zmniejszenia tempa wzrostu zajętej prostaty. Leki stosowane w leczeniu hiperplazji łagodnej prostaty obejmują inhibitory 5-alfa reduktazy … takie jak dutasteryd (Avodart) lub finasteryd (Proscar), a także standardowe „alfa-blokery”, takie jak doksazosyna (Cardura) i tamsulosyna ( Flomax). 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *