Zdrowie

Hipercholesterolemia: rodzaje, przyczyny i objawy

Hipercholesterolemia jest jedną z tych cichych chorób, które mogą zrujnować życie. Ale na szczęście łatwo jest temu zapobiec i zachować kontrolę. W tym celu przy tej okazji uczysz, jakie są twoje objawy, przyczyny i co możesz zrobić, aby zapobiec wystąpieniu lub postępowi.

¿Co to jest hipercholesterolemia?

Wszystkie istoty ludzkie potrzebują cholesterolu do życia i że ta cząsteczka tworzy część błony naszych komórek. Ale kiedy jest nadmiar we krwi, powoduje chorobę, hipercholesterolemię.

Objawy hipercholesterolemii

Ten problem zdrowotny zwykle nie daje objawów, stamtąd ma być znany jako cicha choroba. Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą się pojawić i które należy wziąć pod uwagę jako alarm, są to:

  • Xantoma i Xantelasma: to brodawki, które mogą pojawić się na ciele (łokcie, kolana, palce) lub wokół oczu. Mają bardzo charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor, a ich wielkość jest zmienna.
  • Rany lub wrzody na palcach stóp, stopach, kostkach lub nogach, które są trudne do gojenia.
  • Ból w klatce piersiowej, gdy wykonujesz jakąkolwiek aktywność fizyczną, więc jest mały. Ból ten zwykle ustępuje po odpoczynku i powrocie do początku ruchu.
  • Skurcze lub ból jednej lub obu łydek podczas chodzenia.
  • Objawy, długotrwałe lub przemijające, które symulują jeden wypadek naczyniowo-mózgowy. Mogą to być problemy z mówieniem lub postępowaniem zgodnie z instrukcjami, osłabienie któregokolwiek członka lub połowy twarzy, utrata przytomności.

Jeśli okażesz którekolwiek z tych uciążliwości, ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ musisz wykonać kilka testów i podać lek leczniczy. Wszystko po to, aby uniknąć poważnych, śmiertelnych lub powodujących kalectwo komplikacji.

Jak rozpoznaje się hipercholesterolemię?

Rozpoznanie tej choroby jest bardzo łatwe, wymaga tylko jednego badania laboratoryjnego. W małej próbce krwi można określić poziom całkowitego cholesterolu, LDL i HDL.

Za pomocą tych trzech liczb lekarz może postawić diagnozę i zalecić leczenie. Ale jeśli masz jakiekolwiek objawy lub oznaki niepokoju, będziesz mieć również inne testy, bardziej specjalistyczne. Ma to na celu określenie postępu problemu i możliwości terapeutycznych. Egzaminy są bardzo zróżnicowane i obejmują: USG Doppler kończyn dolnych, Echokardiografia, Elektrokardiografia, Angiogramy, Próby wysiłku, Tomografia komputerowa.

Mogą być ciche, jeżeli w realizarte jeden profil lipidów rejestrowano dane cholesterolu za poniżej 200 mg / dl cholesterolu LDL poniżej 130 mg / dl i HDL powyżej 45 mg / dl u kobiet i 40 mg / dl u mężczyzn.

Przyczyny hipercholesterolemii

Przyczyn, które mogą powodować ten stan, jest wiele. Chociaż wielu autorów i naukowców uważa, że ​​zła dieta jest głównym z nich wszystkich. Zdarzeniem wyzwalającym byłoby wysokie spożycie smażonych potraw, tłustych potraw i produktów przetworzonych.

Ale prawda jest taka, że ​​istnieje również pewne predyspozycje genetyczne do zachorowania na tę chorobę. Tak więc wiek, rasa i narażenie na określone czynniki szkodliwe i inne choroby mogą wpływać na rozwój tej patologii.

Rodzaje hipercholesterolemii

Najłatwiejszym sposobem klasyfikacji choroby są przyczyny, które są jej przyczyną. Te o pierwotnym pochodzeniu to te, które pojawiają się w wyniku ekspresji pewnych genów. Podczas gdy przyczyną wtórną jest otyłość, niedobór nawyków żywieniowych, spożywanie tabaki lub alkoholu, przyjmowanie niektórych leków itp.

Leczenie hipercholesterolemii

Jest to choroba, na którą nie ma lekarstwa, ale bez wątpienia można ją kontrolować na całe życie. Ale w tym celu musisz być zdyscyplinowany, codziennie przyjmować leki, karmić się tak zdrowo i eliminować niektóre nawyki szkodliwe dla twojego życia.

Leczenie polega na zmianie diety i leków na statyny. Jednak osoby z ryzykiem, które już mają problemy z nerkami, sercem, układem sercowo-naczyniowym itp. Mogą potrzebować innych rodzajów terapii uzupełniających.

Zapobieganie hipercholesterolemii

Coroczna konsultacja z lekarzem to najlepszy sposób na zdiagnozowanie choroby i zapobieganie poważnym powikłaniom. A to sprawia, że ​​brakuje jednego małego i szybkiego badania laboratoryjnego w celu zebrania niezbędnych danych. Teraz, jeśli chcesz uniknąć hipercholesterolemii, musisz zrobić jeden mały wysiłek i kontrolować swoją siłę i styl życia.

Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi zaleca wśród środków zapobiegawczych:

  •     Pozwól palić i zmniejsz spożycie alkoholu.
  •     Prowadź bardziej aktywne życie, ćwicząc co najmniej 150 minut tygodniowo.
  •     Zdobądź metodę, która pozwoli uwolnić się od stresu.

   Karmię je tak zdrowo. Oznacza to ograniczenie spożycia smażonej żywności, tłuszczów i produktów przetworzonych. Powinieneś także dodać porcję warzyw, owoców i zieleni do swoich codziennych potraw.

Kiedy mówimy o hipercholesterolemii?

Mówi się o hipercholesterolemii, gdy poziom cholesterolu we krwi przekracza to, co jest uważane za normalne i jest jednym z ważnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, równe nadciśnieniu krwi lub cukrzycy. Przed określeniem poziomów normalności należy wyjaśnić dwa konkretne fakty. Po pierwsze, istnieją dwa rodzaje cholesterolu: LDL (cholesterol o niskiej gęstości lub zły cholesterol) i HDL (cholesterol o wysokiej gęstości lub dobry).

Po drugie, tak zwane lipoproteiny przenoszą zarówno cholesterol, jak i trójglicerydy, a te ostatnie również odgrywają ważną rolę w tzw. Hiperlipidemii, definiowanej jako wzrost dowolnego rodzaju tłuszczu we krwi i klasyfikowana jako hipercholesterolemia, hipertriglicerydemia i hiperlipidemia mieszana. , gdy oba rodzaje tłuszczu są na podwyższonym poziomie.

Zrobiono ten wyjątek, wyniki jednej analizy krwi należy interpretować w następujący sposób:

1) Cholesterol:

  •     Normalne poziomy: poniżej 200 mg / dl.
  •     Uważa się je za wysokie, chociaż mieszczą się w normie, gdy wahają się między 200 a 240 mg / dl.
  •     Poziomy patologiczne: powyżej 240 mg / dl.

2) LDL:

  •     Normalne poziomy: poniżej 100 mg / dl.
  •     Normalny – wysoki: 100 do 160 mg / dl.
  •     Wysoka: powyżej 160 mg / dl.

3) HDL:

  •     Normalne poziomy: powyżej 35 mg / dl u mężczyzn i 40 mg / dl u kobiet.

4) Triglicerydy:

  •     Normalne poziomy: poniżej 150 mg / dl.
  •     Uważa się, że hipertriglicerydemia przekracza 150-200 mg / dl.
  •     Wysoka: powyżej 500 mg / dl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *