Zdrowie

Ból stawów – przyczyny, objawy, diagnoza

Kobiety chorują częściej niż mężczyźni, przed zapaleniem stawów może pojawić się zapalenie ścięgien lub imigracja artretyzmu. Kultura jest pozytywna w mniej niż 40% przypadków, więc należy znaleźć zarazek w możliwych drzwiach wejściowych przy uprawie szyjki macicy, pochwy lub cewki moczowej. Jest mniej destrukcyjny niż zapalenie stawów wywołane przez Staph.

Co może być przyczyną bólu stawów?

Gruźlicze zapalenie stawów (TB). Na ogół jest to choroba przewlekła, ale opisali też przypadki ostrej afektu. Dotknięte płuco występuje w jednym 50% przypadków, Mantoux może być ujemny.

Mikrokrystaliczny: kropla. Powinien osadzać kryształy moczanu monosodowego w stawach. Najczęściej dotknięte są to pierwsze śródstopno-paliczkowe, kostki, przodostopie i kolano. Większość inicjałów ataków jest jednostawowa i zwykle nie towarzyszy jej gorączka. Badanie za pomocą światła spolaryzowanego w płynnej mazi stawowej daje rozpoznanie.

Ale może nie być konieczne w tych przypadkach, w których klinicysta pudełkowy jest typowy z napadami dny i zwiększeniem kwaśności moczu w analitycznej krwi. Należy pamiętać, że obecność dnawego zapalenia stawów nie wyklucza infekcji stawu, którą należy wyrzucić, jeśli pacjent ma podwyższoną temperaturę ciała lub ogólne zajęcie stanu.

Pseudogout. Powinien osadzać kryształy pirofosforanu wapnia. Najczęstsze lokalizacje to kolano i nadgarstek. Diagnozę można postawić na podstawie badania spolaryzowanego płynu maziowego.

Podejście diagnostyczne jest nieco inne niż w zapaleniu stawów . W pierwszych dniach lub tygodniach rozpoznanie może być trudne ze względu na specyfikę kliniczną stawową brak danych radiologicznych oraz brak czułości i swoistości danych laboratoryjnych.

Bóle wielostawowe bez danych o zapaleniu. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego wykonywanego w większości przypadków można dojść do rozpoznania choroby zwyrodnieniowej i / lub fibromialgii. U pacjentów w podeszłym wieku, jeśli w okolicy łopatki i / lub miednicy występuje ból i impotencja, mimo braku danych o obrzęku stawów, należy wykluczyć występowanie polimialgii reumatycznej.

Zapalenie wielostawowe. Pacjentów z zapaleniem wielostawowym należy skierować do specjalisty w celu rozpoznania i leczenia. Jeśli obecne objawy trzewne mają znaczenie kliniczne, ponieważ mogą wystąpić w zapaleniu naczyń lub nowotworach, wysyłamy ich do centralnego szpitala w celu szybkiej oceny i badań przesiewowych tych chorób, które nieleczone wcześnie mogą zagrozić życiu pacjenta. Liczba dotkniętych stawów i ich rozmieszczenie będzie podstawą rozpoznania. Badania laboratoryjne mogą pomóc, aw niektórych przypadkach potwierdzić podejrzenia kliniki.

Testy uzupełniające

Kiedyś postawioną diagnozę jednokierunkową, poproś te badania, aby pomogły potwierdzić podejrzany stan kliniczny lub, w jego wadzie, wykluczyć procesy, które mogą poważnie zagrozić funkcjonowaniu stawu, a nawet życiu pacjenta.

Punkcja stawu. Powinien być wykonywany we wszystkich przypadkach ostrego zapalenia stawów i stawów oraz w przypadkach zapalenia wielostawowego u osób z podejrzeniem patologii septycznej lub mikrokrystalicznej.

Należy wziąć pod uwagę płynną maziówkę:

 • Widzenie makroskopowe. Lepkość i wygląd cieczy.
 • Liczba komórek i wzór leukocytów. W związku z tym liczbę mniejszą niż 2000 ogniw uważa się za mechaniczną. Jeśli liczba ta waha się od 2 000 do 50 000, ma działanie przeciwzapalne, a powyżej 50 000 jest podejrzewana o infekcję.

W przypadkach takich jak gruźlica, brucella, rzeżączka i fungemia, płyn stawowy może mieć <50 000 komórek. W zespole Reitera, mikrokrystalicznym zapaleniu stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów i zapaleniu stawów, łuszczyca może być> 50 000.

 • Kryształy. Mikroskopia ze światłem spolaryzowanym służy do wykrywania kryształów moczanu monosodowego i pirofosforanu wapnia, czerwień alazariny może wykazywać kryształy hydroksyapatytu.
 • Uprawa. Do aerobów i beztlenowców wraz ze specjalnymi plamami. Löwenstein za TBC, Thayer-Martin za gonococcus, Ruiz Castañeda za brucelę i Saboureaud za grzyby.
 • Glukoza. Jeśli różni się od surowicy przy 40 lub 50 mg, należy pomyśleć o infekcji.

Analityka krwi

W przypadku zapalenia stawów, zarówno jedno- jak i wielostawowego, należy przeprowadzić ogólną analizę, która obejmuje morfologię krwi, biochemię z kwasem moczowym i CPK, mocz elementarny oraz w zależności od podejrzenia klinicznego:

 • Dowody immunologii. Czynnik reumatoidalny (FR), przeciwciała przeciwjądrowe (AAN), EEF i immunoglobuliny oraz przeciwciała anty-DNA przeciwko neutrofilom neutrofili (ANCA), jeśli istnieje możliwość, że kwestia jednej choroby tkanki łącznej lub studzienki jednego zapalenia naczyń.
 • ­ Serologia w przypadku podejrzenia reaktywnego zapalenia stawów, gorączki reumatycznej, boreliozy, zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C lub parwowirusa B 19.
 • HLA B27, jeśli mamy spondyloartropatię.

Techniki obrazowania

 • Radiologia dotkniętych stawów. W niektórych przypadkach może dać nam diagnozę, jak ma to miejsce w przypadku urazów, guzów kości lub chondrokalcynozy.
 • Rentgen klatki piersiowej. W przypadku podejrzenia stanu ogólnoustrojowego.
 • ­Ultradźwięki, które mogą pomóc wszystkim w stanie części miękkich i różnicowaniu dotkniętego stawu okołostawowego.
 • ­Rezonans magnetyczny i osiowy CT obliczono w przypadkach trwałych i etiologii nieznanego pochodzenia lub przy podejrzeniu niektórych chorób, takich jak aseptyczna martwica kości.
 • Scyntygrafia kości, w celu wykrycia zapalenia tych stawów, których głębokość jest trudna do zeskanowania fizycznego. Może być również stosowany do różnicowania zapalenia stawów i zapalenia tkanki łącznej oraz do wykrywania infekcji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *